TAVASZI BŐRVÉDELEM AJÁNLÁSAI

Tavasszal újult erőre kap a természet a téli alvó hónapok után. A megújuló erő, és az egyre több napsütés pozitívan hat közérzetünkre, testünkre, így a bőrünkre is.

A bőrünket védeni, ápolni kell minden évszakban, és minden évszaknak más, más hatása van a bőrünkre az időjárás változása miatt is!

tavasz

Külső bőrvédelem

A kinti hőmérséklet emelkedésével egyre több időt töltünk a szabadban, kevesebb ruha takarja testünket, és a bőrünk többet érintkezik a külvilággal. Ez frissítő hatású a bőrnek, és a szabad levegőn jobban szellőzik a bőr.

A tavaszi szeles időjárásban sérülhet a felső hámréteg, megváltozhat a bőr pH értéke, az arcbőrt védő zsírréteg, melynek követeztében arcbőrünk rövid idő alatt kiszáradhat, vagy kipirosodhat. A bőr alsóbb rétegeiben végbemenő negatív változások, mint például a kollagén jelenlétének csökkenése a vízhiány miatt, elősegíti a bőr korai öregedését.

Mielőtt a szeles időben szabad levegőre megyünk, először jól beszívódó hidratáló arckémet használjunk, amely a bőr mélyebb részeibe védőréteget képez.

Erre tehetünk egy kevés zsírosabb arckrémet, ami az időjárás okozta kellemetlenségek ellen véd. A kezünkre jól beszívódó zsíros krémet tegyünk.

Ebben az időszakban érdemes minden héten alkalmazni bőrradírozást a megtisztított bőrfelületen, ez serkenti a bőr anyagcseréjét, eltünteti az elhalt bőrsejteket, ezzel ösztönözzük az új bőrsejtek képződését. A bőrradír használatakor ügyeljünk arra, hogy hideg víz helyett enyhén meleg vízzel fellazított bőrön használjuk, mert így a bőr pórusai jobban kitágulnak, a bőrradír gyorsabban és hatékonyabban beszívódik. Ujjainkkal, körkörös mozdulatokkal finoman ledörzsöljük az arc és a kézfej bőrét, majd bő vízzel leöblítjük, utána alkalmazzuk a krémeket.

Különösen ügyeljünk tavasszal, hogy bőrünket fokozatosan szoktassuk a napfényhez, hiszen a téli hónapokban nemigen kapott napfényt. Amennyiben hirtelen tesszük ki bőrünket napozásnak, akkor az szinte sokként érinti azt. Hirtelen leéghet, ezáltal károsodik a bőrsejtek szerkezete, amely a bőr korai öregedéshez vezethet és felgyorsítja a pigment foltok kialakulását, ami akár maradandóan is nyomot hagyhat arcbőrünkön.

Ne felejtsük el, hogy a napfény elengedhetetlen a D-vitamin képzéshez szervezetünk számára, viszont a túlzott napsugárzás arcbőrünk idő előtti öregedéséhez vezethet,ezért fokozatosan és megfelelő napfényvédelemmel napozzunk.

Belső bőrvédelem: tápanyag feltöltés

A külső kezelés mellett érdemes a bőrt belsőleg is vitális anyagokkal feltölteni, mint vitamin, ásványi anyag és nyomelem, fehérjék, zsírsavak, antioxidánsok pótlásával. A téli hónapok alatt kiürülnek belső raktáraink, ami szemmel láthatóan bőrünkön is nyomot hagyhat. Érdemes elsősorban olyan tápanyagokat fogyasztani, amelyek hatással vannak bőrünk optimális állagának megőrzésére.

víz

Az egyik legfontosabb dolog a hidratálás, a vízfogyasztás, hiszen a szervezetünk nagy része víz, a sejtek oxigén ellátásához, a sejtek tisztításához is fontos.

Az A-vitamin nélkülözhetetlen bőrünk egészséges működéséhez. Az A vitamin előanyaga a béta karotin leggazdagabb forrása a sárgarépa, sütőtök, cékla, spenót, kajszibarack, sárgadinnye, paprika. Főképp a sárga és narancsszínű zöldség és gyümölcsök tartalmazzák, valamint a máj, tojás és tengeri halak.

C-vitamin rendszeres fogyasztása hozzájárul a bőr optimális szerkezetének megőrzéséhez, ezért a tavaszi időszakban a megszokottnál több C-vitamin is fogyasztható. A legtöbb C-vitamin tartalmú zöldség, gyümölcs félék a teljesség igénye nélkül a citrusfélék, áfonya, eper, kivi, csipkebogyó, homoktövis, brokkoli, savanyú káposzta, karalábé, paprika.

B-vitamin család fogyasztása hozzájárul a bőr védőanyagainak hasznosulásához. A B-vitamin megtalálható a teljes kiőrlésű gabonafélékben, dióban, mogyoróban, lenmagban, hüvelyesekben. A legmagasabb tápértéket a csíráztatott magokból vehetjük magunkhoz. B -vitamint tartalmaz még a máj, tojás és sertéshús.

A sejtek, így a bőr, ízületek, haj, köröm rugalmasságát az esszenciális zsírsavak biztosítják, melyek megtalálhatók az omega-3 és omega-6, valamint az alfa-linolénsav és arachidonsav tartalmú olajokban, magvakban. Szervezetünk nem tudja előállítani ezeket az esszenciális zsírsavakat, így táplálékbevitellel kell pótolnunk! Gazdag források: a kendermag, lenmag, dió, avokádó, papaya, a hidegen sajtolt repce, mogyoró, lenmag, kendermag és olíva olaj. Legmagasabb omega-3 forrás a hidegégövi tengeri halak, a kagyló, a rák. Európai étrendünk tartalmazza a megfelelő omega-6 zsírsavakat, ezért azt nem kell pótolni. A gond abban rejlik, hogy nagyon kevés az omega-3 és sok az omega-6 bevitel.

Ásványi anyagok: támogatják a bőr, haj, köröm regenerálódását és optimális működését.

Az aranyköles: foszfor, réz, mangán forrás, a kovaföld: szilícium tartalma magas. Jó ásványi anyag forrás a cickafark, a kínai hernyógomba (Cordyceps sinensis), a ginzeng. A cink szabályozza bőrünk zsírtermelését, megtalálható a tojásban, zabban, osztrigában és pekándióban. Bőrünk rugalmasságához a szelén is hozzájárul, szelént tartalmaz a tojás, barnarizs, búzacsíra, tonhal, lazac.

A kollagén és hyaluronsav a bőrszerkezet része, ezt érdemes kívülről is, és belülről is pótolni.

Belsőleg por és kapszula formában a leghatásosabb. A zsíros porcokban, a fokhagymában is megtalálható a kollagén. 

Antioxidánsok: lekötik a szabadgyököket, védik a sejteket az oxidációtól. Az antioxidánsokat megtaláljuk a zöldség és gyümölcsökben, gabonafélékben, magokban.

A nyersen elfogyasztott táplálékok a legértékesebbek, a tavaszi primőrökben bőven van választék.

Mindig az évszaknak megfelelő táplálkozással éljünk!

Amennyiben feltöltjük szervezetünket megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagokkal, akkor hosszú távon megőrizhetjük bőrünk rugalmasságát, fiatalos megjelenését.

A cikk szerzőjéről:

Mi, az Ékes Manufaktúránál az emberek egészségének védelmében, annak megtartásában is segíteni szeretnénk.

Ezért Lettner Annamária elismert dietetikus-, természetgyógyász szakértő tanácsait jó szívvel ajánljuk, fogadják szeretettel.

40 éves vegán életmódjával, a természet iránti tiszteletével,és szakmai tapasztalatával, szakértői publikálásaival, előadásaival hiteles szakember. Sok embernek nyújtott segítséget, mutatott utat az egészséghez vezető úton holisztikus szemlélettel.