GYÓGYNÖVÉNY KISOKOS – A CSALÁN

A csalán (Urtica dioica) Magyarországon az egyik legismertebb gyógynövény. Eredetileg Európából származik, de mára több kontinensen is előfordul, fellelhető Észak-Amerikában, Ázsiában, Afrika északi részén és Új-Zélandon is. Elsősorban a nedves erdőket, mocsarasabb területeket és nitrogénban gazdag talajt kedveli.

Csalán szedése

A csalán gyógyító hatása már az i.e. I. század óta ismert, Dioszkoridész javasolta orrvérzés csillapítására, fertőzött sebek kezelésére és menstruáció megindítására.

Napjainkban az egyik legkedveltebb gyógynövény, mivel mind külsőleg, mind belsőleg számos gyógyhatású célra felhasználható.

Csalán gyógyhatásai belsőleg

Leginkább méregtelenítő hatásáról ismert, a leghatékonyabb vértisztító, eltávolítja a szervezet méreganyagait. Emellett hatásos ízületi és reumás fájdalmak, köszvény kezelésére, fogyatásával a vese vízkiválasztása intenzívebbé válik, ezáltal csökken a vér húgysavszintje.

A csalán gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, ezáltal fokozza a szervezet ellenálló képességét. Kúraszerű fogyasztásával hatásos bélhurut, székrekedés, máj-és epebántalmak kezelésére, vércukorszint csökkentésére. Kúraszerű alkalmazásánál figyelni kell arra, hogy 2 hónapos kúrát követően tartsunk 1 hónap szünetet, mert a csalán kovasav tartalma lerakódhat a vesében, ami vesehomok/vesekő kialakulásához vezethet.

Lázcsillapító hatását már nagyszüleink is alkalmazták, láz esetén több csésze fogyasztása javasolt naponta.

Gyógyhatásai külsőleg

Külsőleg is sokoldalúan hasznosítható gyógynövény. Sikerrel alkalmazhatjuk bőr-és hajápolás területén A csalán erősíti a hajhagymákat, javasolt rendszeresen alkalmazni hajhullás kezelésére, emellett csökkenti a haj zsírosodását és korpásodását. Csökkenti a bőr zsírosodását, hatékony a pattanások kezelésében.

Aranyeres és reumatikus panaszok esetén csalános ülőfürdő alkalmazása javasolt.

Külsőleg alkalmazva, a belőle készült főzettel naponta többször gargalizálva csökkenti a torokgyulladásos panaszokat.

Felhasználási javaslatok

A csalánt leginkább tea formájában javasoljuk alkalmazni. Egy evőkanál csalánfüvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, majd hagyjuk letakarva állni 20 percig. Ezt követően leszűrve fogyasztható.

Csalán-turmix: Frissen szedett leveleket préseljünk ki, majd az ebből nyert levet higítsuk fel vízzel.

csalán leves

Csalán leves:

  • 1 marék friss csalánhajtás
  • 1,5 l víz
  • 10 dkg vaj
  • 3 evőkanál liszt
  • 3 gerezd fokhagyma
  • fél marék metélőhagyma/ újhagyma (apróra vágva)
  • zöldfűszer keverék: rozmaring, borsikafű, petrezselyemzöld
  • 1 mokkáskanál mustár
  • 5 cl Tokaji bor
  • só ízlés szerint
  • 2 dl tejszín
  • 3 tojás

A csalánleveleket forrázzuk le fél liter vízzel. Hagyjuk állni 10 percig, majd turmixoljuk le. Olvasszuk meg a vajat, rántsuk be és öntsük le 1 liter vízzel. Adjuk hozzá a zúzott fokhagymát, metélőhagymát, zöldfűszer keveréket. Ízesítsük borral, mustárral, sóval ízlés szerint. Amikor felforrt, adjuk hozzá az összeturmixolt csalánt és keverjük simára a tejszínnel.

Keményre megfőzött tojással tálaljuk, díszíthetjük petrezselyemlevéllel.


Kattints ide: és nézd meg Natúr, 100%-ban Természetes Termékeinket!