Fehér árvacsalán hatása, felhasználása
A fehér árvacsalán a népi gyógyászatban évszázadok óta széleskörűen alkalmazott gyógynövény.
A csalánfélék könnyen megtalálhatók erdőkben, peremterületeken egész Európában. De előfordulnak Ázsiában és Észak-Amerikában is.
A fehér árvacsalán, más néven néma csalán /Lamium album/ az árvacsalán félék /Lamiaceae/ családjába tartozó faj.
Akár a fél méteresre megnövő szőrős szárú fehér árvacsalán virágait és leveleit áprilistól júliusig gyűjtik. A fehér nevet a virágairól kapta, amelyek a fűrészes szélű szív alakú leveleinek hónaljában találhatóak. A levelekkel való érintkezéskor nem tapasztalunk kellemetlen viszkető, égető érzést, mivel a levél szőrein nincs égető összetevő.
Virágzása előtt nagyon hasonlít a nagycsalánra /Urticadioica/. A nagy csalánnal való találkozáskor viszont a viszkető, égető kellemetlen élményt a sok ezer apró csalán szőrén megtalálható hangyasav idézi elő. Ezen felül a levél szőrein acetilkolin, szerotonin és hisztamin is megtalálható.
Fehér árvacsalán felhasználása
A két csalánfajta felhasználási területe eltérő, ezért fontos, hogy felismerjük. Az árvacsalán gyulladáscsökkentő hatása miatt külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmazható. Szaponinokat, flavonoidokat, glikozidokat, kolint, illóolajokat és alkaloidákat tartalmaz.
Ezek a hatóanyagok külön-külön és együttesen is megoldást nyújtanak a húgyúti, emésztési problémákra /hasmenés, gyomorhurut, felfúvódás/, valamint álmatlanságra és magas vérnyomásra. Fő alkalmazási területe azonban mégis a bőrbántalmak, gyulladásos betegségek enyhítése. Végbéltáji gyulladások, menstruációs problémák, női betegségek /például hüvelygyulladás…/
Ezért az egyik legnépszerűbb termékünk a Natúr intim mosakodó.
Összetevői révén – melyben megtalálható a fehér árvacsalán is – gyengéden ápolja és támogatja a hüvely természetes baktérium flórájának a fenntartását, ezzel megakadályozva a kórokozók elszaporodását.
Javasoljuk napi használatát megelőzésre és a hüvely természetes védőflórájának megőrzésére!
A női szervezet számára kiemelten fontos a hüvely természetes védőflórájának megőrzése, mivel ezen az érzékeny területen az egyensúly felborulása fertőzésekhez vezethet. A stressz, az antibiotikumos, hormonális, szteroidos kezelések, a túlzott vagy elhanyagolt higiéné mind felboríthatják ezt a természetes egyensúlyt.
Fehér árvacsalán női tea
Tea női problémákra: 2,5 dl vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi fehér árvacsalán virágot 10 perc múlva szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk belőle.
Ülőfürdőként: 1 l forró vízbe két marék árvacsalán virágzatot tegyünk, majd fél óra múlva szűrjük le és adjuk a fürdővízhez.
Borogatás ekcémás területre: két kávéskanál szárított virághajtást egy deciliter forrásban lévő vízbe tesszük, majd tíz perc múlva leszűrjük. Naponta két-három alkalommal borogatásként alkalmazzuk az ekcémás felületet.
A fehér árvacsalán nemcsak a gyógyászatban, hanem a konyhában is megállja a helyét, mint konyhai alapanyag!
Fehér árvacsalán receptek
Árvacsalán fetával és görögdinnyével
Hozzávalók:
egy marék csalán apróra vágva, egy lila, vagy salottahagyma apróra vágva, két-három szelet görögdinnye kockákra vágva, tíz deka feta sajt összemorzsolva, ízlés szerint olívabogyó, 3-4 evőkanál olíva olaj, egy marék petrezselyem apróra vágva.
Az egészet egy tálban összekeverjük és lehűtjük.
Csalánleves
Hozzávalók:
500 g csalánlevél 50 g Alsan növényi margarin, 50 g rizsliszt, 500 ml zöldség-alaplé, provence-i fűszerkeverék, kevés tiszta só, növényi tejszín. A margarinon a rizslisztet zsemleszínűre megpirítjuk, majd lehúzzuk a tűzről és rátesszük az apróra vágott csalánlevelet. Felöntjük a zöldség alap lével, fűszerezzük, és pár percig főzzük.
A végén összeturmixoljuk és növényi tejszínnel krémesítjük.
Jó étvágyat, és jó egészséget kívánunk!
Kattints ide: ÉS NÉZD MEG NATÚR, 100%-BAN TERMÉSZETES TERMÉKEINKET!